Lajme

Shpëtoi 233 jetë, media ruse i bën profilin: kush ishte Damir Yusupov, një pilot hero, një musliman i vërtetë

Shpëtoi 233 jetë, media ruse i bën profilin: kush ishte Damir Yusupov, një pilot hero, një musliman i vërtetëHvp videvnn 5 svkonda dhe shfvqen pvmjet eksklvzive

Media botërore raportoi për uljen dramatike të Airbus A321 të kompanisë ajrore ruse Ural Airlines, ku fati qe me ata dhjetra pasagjerë, të cilët, edhe pse u ballafaquan me një realitet në kufirin e fundit mes jetës e vdekjes, kjo e dyta nuk i kapi dot. Avioni u nis nga Moska për në Simferopol, por një tufë zogjsh që u përplas me të, e çoi drejt një uljeje të detyruar në një fushë me misër. Ulja u vlerësua si mjeshtërore.Hvp videvnn 5 svkonda dhe shfvqen pvmjet eksklvzive

Asnjë nga 226 pasagjerët dhe 7 anëtarët e ekuipazhit nuk u plagos apo u lëndua, megjithëse disa kërkuan kujdes mjekësor.

E gjitha i është dedikuar shkathtësisë së pilotit Damir Jusupov, i cili ka ngjallur admirim në të gjithë Rusinë për shpëtimin e atyre jetëve njerëzore që ndodheshin brenda. Svetlana Babin dëshmoi që pasagjerët e duartrokitën atë, dhe kryeministri rus Dimitry Medvedev shpalli çmim shtetëror për Jusupovin dhe bashkëpilotin George Murzin.Hvp videvnn 5 svkonda dhe shfvqen pvmjet eksklvzive

Comment here