Lajme

SKANDAL/ Kjo gje e rende i ndodhi Gjermanise dhe mikes se shqiptareve Merkelit. Kaq MILIONA euro mungojne

Skandali i vitit në Gjermani: Zhduken 1.9 miliardë euro, Angela Merkel para komisionit hetimor.Afera në të cilën 1.9 miliardë euro u zhdukën në Gjermani, duke e lënë kompaninë Wirecard në borxh prej 3.2 miliardë eurosh të tjera, arriti kulmin në dëshminë e kancelares gjermane Angela Merkel përpara komisionit hetimor të Bundestagut.Kompania, e themeluar me qëllim ofrimin e shërbimeve të pagesave në internet, ka qenë një temë për muaj për shkak të një afere në të cilën u zbulua një përvet,ësim serioz i parave, dhe më pas arratis,jes së Jan Marsalek, një nga drejtorët e ndërmarrjes, i cili u zhduk në qershor të vitit të kaluar dhe që supozohet të jetë në Rusi.Dhe tani ishte radha e kancelares për t’iu përgjigjur pyetjes pse ajo loboi ashpër në pu,blik për kompaninë vetëm disa muaj para shembjes së saj përfundimtare, zbulimi i një mashtrimi që doli të ishte më i madhi në Gjermani që nga Lufta e Dytë Botërore, shkruan gazeta kroate Vecernji.hrShtyp reklamen per ti pare video/Pak sekonda pasi ta kaloni marketingun shfaqen pamjet

Një çështje e tillë dëmton reputacionin e Gjermanisë për integritet në biznes dhe nuk ndihmon aspak që u zbulua shpejt. Për më tepër, në mediat që shpalosnin këtë histori, u zbuluan lidhjet midis politikës dhe biznesit, pasuar nga një valë dorëheqjesh dhe një hetimi mbi aktivitetin e mundshëm kr,iminal.‘’Unë nuk e dija në atë kohë’’, kishte thënë Merkel.Administrata pretendon se Merkel nuk e dinte në atë kohë se kishte disa parregullsi në Wirecard që u ekspozuan pasi një vrimë prej 1.9 miliardë euro u gjet në bilancin e kompanisë. Problemi është se ka anë,tarë të parlamentit gjerman që besojnë se në rastin e Wirecard, qeveria gjermane ishte e një,anshme ndaj kompanisë dhe mbylli një sy qorr ndaj akuzave për parreg,ullsi biznesi që dukshëm çuan në rrëzimin e saj.Në Bundestag, Angela Merkel u pyet pse përmendi marrjen e planif,ikuar të Wireard të një kompanie në Kinë gjatë vizitës së saj në Kinë në Shtator 2019 dhe nëse kompania u mbështet nga një zyrtar i lartë në kabinetin e saj.“Kancelarja loboi për Wirecard me njeriun më të fuqis hëm në Kinë,” tha Fabio De Masi, një nga ligjvënësit që do të drejtojë hetimin publik, duke menduar pse ishte një përparësi e tillë për Merkel.Shtyp reklamen per ti pare video/Pak sekonda pasi ta kaloni marketingun shfaqen pamjet

Comment here