Lajme

Padia ndaj Serbisë, Kosova duhet t`i përkrahë Osmanin dhe Kurtin

“Sa më shpejt të përgatitet padia kundër këtij shteti kriminel”Shteti i Kosovës ka paralajmëruar padi ndaj Serbisë, për spastrim etnik dhe gjenocid në popullatën shqiptare gjatë kohës së luftës.Këtë e ka konfirmuar edhe kryeministri i Kosovës, Albin Kurti.”Ne jemi të bindur që Serbia ka kryer gjenocid në Kosovë në luftën e fundit tek ne dhe kjo e meriton një padi dhe qeveria e Republikës së Kosovës e ka përgatitjen e saj obligim ndaj historisë tonë, ndaj qytetarëve që kanë plagët e hapura dhe qe besa edhe ndaj ardhmërisë sonë, që kërkon një shtet demokratik, një shtet të drejtë në të cilin dihet qartë se kush është agresori e kush është viktima”, ka deklaruar kryeministri Kurti.Hap fotën 5 svekonda dhe te shfvqen pvmjet eksklvzive

Ndërkaq, edhe presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka folur për këtë padi ndaj Serbisë.Osmani këtë temë e ka përmendur edhe gjatë Samitit të presidentëve të rajonit në Brdo-Brijun, ku ishte i pranishëm edhe presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiç.Profesori Milazim Maraj në një prononcim për “Bota sot”, ka deklaruar se Kosova duhet të përkrah Osmanin dhe Kurtin, ndërkaq, ka sugjeruar që sa më shpejt të përgatitet padia kundër Serbisë.Hap fotën 5 svekonda dhe te shfvqen pvmjet eksklvzive

Comment here