Lajme

Berat Buzhala: Kur Po Thojnë Diaspora E Ndihmon Kosovën, Ata E Ndihmojnë Nanën, Babën E Vëllaun E Vet

Berat Buzhala: Kur po thojnë diaspora e ndihmon Kosovën, ata e ndihmojnë nanën, babën e vëllaun e vet

Shkruan: Berat Buzhala

Kur thojne diaspora po e ndihmon KosovenSi ta ni kete fraze, me doket qe po i shoh kusherite e mi tuj ardhe ne aeroport tuj i dorezu qaty me çante kah 2-3 mije euro, edhe tuj u kthy secili ne pune te veten ne Gjermani, Zvicer, Suedi etj.Ju ftojmë të hapn! market!ngu^n për pak sek’onda dhe shfaqen pamjet ekskluz!ve…

Ne fakt e verteta eshte qe secili individ i diaspores e ndihmon nanen, baben, vellaun, tezen e vet. Sigurisht qe perfitues indirekt jam edhe une, edhe Viva, edhe Superviva, edhe Meridiani, mirepo kjo eshte vetem indirekt. Nese Shabani e blene nje banese ne Prishtine, ai nuk po e blene me me ndihmu mu, por po e blene personalisht per qefin e vet. Une jam perfitues indirekt, eshte e vertete, ama ai nuk mundet me me thane mu “po te ndihmoj”. Nese Egzoni vjen ne pushime veres ne Kosove, ku cmimet jane te lira, avanturat e bukura, deti afer, atehere ai kete po e ben edhe per arsye personale financiare. Perfitues indirekt jam edhe une, ama perfitues direkt eshte ai.Ju ftojmë të hapn! market!ngu^n për pak sek’onda dhe shfaqen pamjet ekskluz!ve…

Comment here